Blog

Po 11 rokoch v zahraničí objavujem slovenské „krásy“

image_pdfimage_print

Lucie má 34 rokov a 11 rokov skúseností so životom v zahraničí, takže skutočne môže porovnať rôzne životné štandardy. V momente, keď stála pred životnou voľbou, jej bolo jasné, že chce pracovať a žiť v Košiciach.

Ako malé dievča žila v Košiciach, po rozpade Československa sa jej rodina presťahovala do Českej republiky. Hneď po strednej škole odišla do Švajčiarska, kde sa prihlásila na vysokú školu, pracovala ako čašníčka i asistentka. Začiatky boli skutočne ťažké. Komunikácia s domácimi bola dlhý čas „orieškom“, keďže o Švajčiaroch je známe, že sú pomerne uzavretí a cudzincom dajú pocítiť, že nie sú vítaní. Ale aj ťažké obdobia mali svoje pozitíva. Po čase Lucie zistila, že s čoraz lepšou nemčinou sa približuje aj ľuďom a vďaka práci čašníčky sa napríklad naučila po taliansky. Nikdy sa však nezbavila pocitu, že je vo Švajčiarsku cudzincom.

V rámci pracovného projektu sa Lucie po desiatich rokoch presunula do Bulharska. Ľudia boli síce priateľskí, ale čo sa týka životnej úrovne, tam nastal veľký obrat. Po roku Lucie povedala: „Dosť“.  Rozhodovala sa medzi Prahou, Brnom a zahraničím a vyhrali to Košice, kde okrem pár príbuzných nikoho nespoznala.

Po príchode do Košíc jej bratranec, ktorý bol už osem rokov spokojným zamestnancom T-Systems, odporučil našu spoločnosť. Nastúpila na manažérske miesto vedúcej tímu, kde je dodnes. Nikdy predtým nepracovala pre veľkú korporátnu spoločnosť a za štyri roky svojho pôsobenia sa veľa naučila. Zlepšila sa v technických i komunikačných zručnostiach, v spôsobe myslenia, stretla množstvo ľudí. Keď Luciu stretnete dnes, má v Košiciach rodinu a aj blízkych priateľov.

A čo na svojej práci oceňuje najviac? Stretáva sa s mnohými kultúrami. Deväťdesiat percent svojho času komunikuje v nemčine, časť v slovenčine a angličtine. „Keď moji pracovní partneri v Nemecku a Švajčiarsku zistili, že mám dobrú nemčinu a dokonca ovládam aj miestny „slang“, komunikácia nadobudla úplne inú atmosféru. Ľudia boli hneď ochotnejší robiť kompromisy, boli otvorenejší, dokonca viac žartovali.“

Na otázku, ako sa jej spolupracuje so Slovákmi, Lucie povedala: “Slovákov mám rada, pretože uprednostňujú komunikáciu. Ak ich niečo trápi, rozprávajú o tom. Za hranicami sú ľudia uzavretejší, nezdieľajú svoje vnútorné pocity. Ak sa niečo nepríjemné stane, predstierajú, že sa nič nedeje. Tu ľudia rozoberajú všetko. V mojom tíme vždy prebieha živá debata, niekedy sa ľudia aj posťažujú, ale nakoniec sa vždy všetko stihne urobiť správne a včas.”

“Pred rokmi som rada cestovala, bola som veľmi aktívna, no naučila som sa, že niekedy, keď sa chceme naučiť viac, musíme trošku spomaliť. Ja momentálne objavujem pekné miesta na Slovensku. Je to krásna krajina s nádhernou prírodou a zároveň je to bezpečné miesto pre život. Vždy som vedela, že sa do Košíc raz vrátim. Toto mesto má všetko, čo k životu potrebujem. Mám tu pokojný rodinný život, množstvo alternatív kultúrneho vyžitia, príroda je blízko a ja som spokojná aj so zdravotnou starostlivosťou, ktorá je finančne dostupná. Spoločnosť T-Systems, v ktorej pracujem, mi dala veľa. Má vysoký potenciál a inovatívne nápady.“

Aktuálne voľné pracovné pozície

1 komentár na “Po 11 rokoch v zahraničí objavujem slovenské „krásy“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *