Blog

Dualista v technologickom raji

image_pdfimage_print

Martin má v tíme ngena prístup k tým najnovším technológiám

Martin Matta úspešne ukončil trojročné duálne vzdelávanie, ktoré mladým ľuďom ponúka firma T-Systems Slovakia. Ako ho škola ďalej profesionálne posunula a kde momentálne pôsobí, sa dozviete v ďalších riadkoch.

Na strednej škole elektrotechnickej si Martin Matta vybral odbor Technické Lýceum. V tom čase to bol pokus/omyl, keďže to bol úplne prvý, pioniersky ročník. Ukázalo sa ale, že to bol dobrý ťah, pretože žiaci lýcea sa orientovali na IT oblasť už v prvom ročníku, na rozdiel od študentov na strednej škole elektrotechnickej. Na začiatku to boli Cisco siete, neskôr programovanie. Martin si vybral aj krúžok s názvom „Popoludnia s Linuxom a Cisco sieťami“. Učiteľ, ktorý ich viedol, s úsmevom hovoril: „Tak vy sa chlapci budete na hodinách v škole nudiť“. Už na krúžku sa Martin dostal k témam ako security a vpn.

Jednou nohou v škole, druhou nohou vo firme

Martin: „Stredná škola bola fajn, hneď ako som tam prišiel, cítil som sa ako doma. To isté sa nedá povedať o vysokej škole. Prechádzal som sa po areáli a pocitovo som to nedával. No a keď som to celé prehodnotil a odišiel som na Duálne vzdelávanie, mal som opäť pocit, že je to dobré, prišiel som do firmy. Zrazu som mal možnosť aj niečo reálne navrhnúť a riešiť. Mal som takú vačšiu voľnosť.“

Oblastí, ktorým sa chcel Martin venovať v rámci duálneho vzdelávania bolo viac, hlavne siete a systémy Linux a Windows. Človek je jednou nohou v škole, v role žiaka, ale zároveň si už skúša aj reálne veci z firemného života. Cez prázdniny sú to brigády vo firme, plná podpora reálne bežiacich projektov. Zrazu majú dualisti prístupy ako bežní zamestnanci. Martin riešil úlohy v linuxovom tíme, v podstate bral všetko. Súčasťou tímu bol rok a pol. Posledný polrok v tíme okrem administrátorských úloh skúšal aj automatizovať. Opravoval, dopĺňal a písal automatizačné skripty na zrýchlenie a uľahčenie bežných administrátorských úloh. Chvíľu pôsobil aj ako vývojár. Medzi jeho prvé úlohy patrili rozbehnutie gitu a pomoc pri už existujúcich projektoch.

V rámci posledného tretieho ročníka vyvíjal systém „Dual Repa“. Išlo o systém, ktorý mal nahradiť staré reportovanie v duálnom vzdelávaní, kde študenti každý týždeň museli vypísať správu o tom, čo robili počas minulého týždňa. Reportovanie je potrebné pre nemeckú skúšku, ktorú môže absolvovať každý študent duálneho vzdelávania na konci štúdia. Dostáva potom medzinárodne platný certifikát „Fach Informatiker“, s ktorým sa vo svete nestratí. Martin robil na databáze, nastavil server, pripravil php skripty, komunikáciu s databázou, spracovanie dát, atď. Školu Martin úspešne ukončil v júni 2018 a pri rozhodovaní sa o tom kam ďalej, rozmýšľal nad tým, čo raz spomenul inštruktor z T-Systems: „Nastaviť dobrý monitoring je veľmi ťažké.“ Tejto oblasti sa chcel naďalej venovať. Pár posledných školských mesiacov pracoval aj pre oddelenie Stratégie, tam pomáhal rozbehnúť a vybudovať registračný portál pre medzinárodnú konferenciu ATTIC. Pri tomto projekte získal veľa cenných skúseností.

Od júla v jedinečnom tíme ngena

Od júla sa Martin dostal do tímu ľudí, ktorí pracujú na projekte ngena (Next Generation Enterprise Network Aliance). Je to absolútne nová platforma, poskytujúca veľa priestoru pre implementáciu nových riešení. Na pozícii IKT administrátor III. sa mu ponúka aj programovanie riešení šitých na mieru, bezpečnostné systémy, či korelácia hlášok. Rieši to, aby sieťové zariadenia fungovali korektne. Zároveň tu aj cíti zodpovednosť, aby bolo všetko urobené dobre. Jeho tím líder Martin Bača veľmi rýchlo zistil, že skončeného dualistu zaujímajú technológie a skonštatoval, že čokoľvek mu dajú robiť, všetko ho bude zaujímať.

Momentálne Martin žije windowsom a linuxom. Ako člen streamu zameranom na monitoring zbiera metriky, vytvára ďalšie „checky“ pre systémy a dostáva sa ku skriptom. Chcel by lepšie ovládať programovací jazyk „python“. Urobil už aj svoj prvý väčší skript.

Ako sa Martinovi pracuje v T-Systems a čo hovorí na ľudí vo firme? S úsmevom odpovedá, že má na ľudí šťastie a zatiaľ má dobré skúsenosti. Podľa toho, čo som si vypočula je to človek, ktorý vníma svet technológií navôkol, mnoho vecí ho zaujíma a rád sa učí všetko nové. Tím ngena určite neurobil chybu, keď siahol po tomto dualistovi, nepochybne sa bude naďalej zdokonaľovať, má na to všetky predpoklady. Teraz už len tohto mladého 24-ročného človeka je potrebné usmerniť v tom, aby všetok svoj čas nevenoval práci, ale našiel životne potrebnú rovnováhu. Ak máte radi čaj, môžete ho stretnúť v košickej čajovni, alebo potulujúceho sa okolitou prírodou.

Martinovi želáme z Komunikačného oddelenia všetko dobré a ďakujeme za rozhovor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *