Blog

Kam po strednej? Pravda o duáli – 4 mýty, ktorým si možno uveril

image_pdfimage_print

 Myslíš si, že vieš, ako vyzerá duálne vzdelávanie? Tento pojem ti nejde do uší a na základe svojich predstáv si túto možnosť vzdelávania po strednej zatiaľ ignoroval? Pozri sa s nami na najčastejšie mýty o trojročnej pomaturitnej forme štúdia, ktoré vyvrátime „ľavou-zadnou“.

Drilovanie nepotrebnej teórie
Duálne štúdium prepája získavanie vedomostí s ich aplikovaním v praxi. Aj keď čas v prvom ročníku tráviš prevažne v škole, vo vyšších ročníkoch si už často priamo vo firme. Potvrdí ti to aj Michal Borza, ktorý aktuálne študuje odbor Počítačové systémy v 2. ročníku. „Na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej máme v tomto roku len jazyky a jeden technický predmet. Zvyšný čas, približne 3 a pol dňa, sme priamo v T-Systems Slovakia.” Praktické a teoretické vyučovanie je na Duálnom vzdelávaní v pomere 70:30, vďaka čomu určite nepocítiš stereotyp.

Je to ako na strednej, sedím v škole v lavici 
Pri slove duál som si aj ja predstavil klasickú triedu s lavicami a stoličkami, kde si študenti zapisujú do zošita. Prostredie na duáli je však viac firemné, atmosféra je uvoľnenejšia,dostávame skriptá a podklady, s lektormi si tykáme a prístup učiteľov aj ľudí z firmy je vždy milý a pozitívny,” vyvracia ďalší mýtus Michal. Na duáli nečakaj staré známe tabule, ale moderné učebne a špičkové cvičné tech laboratórium.

S duálom to v IT ďaleko nedotiahnem
Po úspešnom absolvovaní duálneho štúdia máš v spoločnosti T-Systems Slovakia isté pracovné miesto. Veľké plus pre teba bude to, že sa už budeš poznať so svojimi budúcimi kolegami. Ak si ale myslíš, že sa bez vysokoškolského titulu „zakopeš“ na tej pozícii, na ktorej začneš, mýliš sa. Z absolventov duálneho vzdelávania máme v našej firme aj takých, ktorí sa vo svojich tímoch dostali až na inžinierske pozície. Stačí len ukázať, že chceš a že to skutočne myslíš vážne.

Je to len pre tých, ktorí sa nedostanú na vysokú školu
Vysoké školy na Slovensku ponúkajú najvyšší možný stupeň vzdelávania. V rámci štúdia, predovšetkým technického zamerania, musia študenti absolvovať aj predmety, ktoré sa môžu stať v praxi zanedbateľnými. „Na duáli máme väčšiu mieru voľnosti špecializovať sa na to, čo nás zaujíma. Napríklad ja som sa o duáli dozvedel od kamoša, ktorý bol na výške, odišiel z nej a prišiel na toto štúdium. Od vysokej školy ma odradili práve predmety, ktoré nemusia byť potrebné v každej IT oblasti, a vidím, ako sú z nich moji známi demotivovaní. Som rád, že to nemusím riešiť,” priznáva druhák Martin Hrabčák.

Máš ešte nejakú ďalšiu predstavu o tom, ako vyzerá duálne vzdelávanie a rád by si sa na to opýtal? Všetky informácie ti radi poskytneme na našom Facebook-u alebo na dualeducation@t-systems.sk.

Prihlasovanie  na duálne štúdium začína 21.1.2019.

Napísala: Jana PETREKOVÁ, Duálne vzdelávanie

 

 

1 komentár na “Kam po strednej? Pravda o duáli – 4 mýty, ktorým si možno uveril

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *