Blog

Aj my sme boli súčasťou Girl’s Day 2019

image_pdfimage_print

Štvrtý štvrtok štrvrtého mesiaca už tradične patril dievčatám, ktoré sa zaujímajú o pozícíe v prevažne mužskom svete. Aj naša IT spoločnosť bola súčasťou celoslovenského projektu, manažovaného organizáciou Aj Ty v IT. Celosvetový deň žien v IT, známy ako Girl’s Day je populárny po celom svete. Tento rok sa zapojilo 171 krajín. #girlsdaySK2019

Na návšteve u nás bolo tridsať dievčat zo stredných škôl z východného Slovenska

25. apríla mnoho slovenských firiem prijalo vo svojich priestoroch dievčatá zo stredných škôl, vo veku 14 až 18 rokov. Samotného organizátora prekvapil záujem dievčat, ktoré sa registrovali už v prvých hodinách prihlasovania. Pripravených bolo 76 programov, pre viac ako 1300 dievčat.

Aj my sme boli súčasťou Girl’s Day 2019.

My v T-Systems Slovakia sme mali šťastie privítať 30 dievčat, jednu pani učiteľku a jedného pána učiteľa.
V našom portfóliu nájdete množstvo IT riešení, keďže sme sa ale snažili pripraviť čo najpútavejší program, pre čo najväčšiu skupinku dievčat, zabŕdli sme do tém ako projektový manažment, scrum metodika, diverzita alebo osobný branding. Prednášky sa striedali s diskusiami so zaujímavými a ako samotné účastničky v spätnej väzbe poznamenali „inšpiratívnymi“ ženami. Zlatica Procházková je dlhoročne úspešná v oblasti Predaja, Katarína Kireta je odborníčka v oblasti SAP riešení a Kristína Štyriaková je bývalá dualistka, ktorá dievčatám vedela povedať o svojich skúsenostiach s duálnym vzdelávaním.

Magentová farba pristane každému.

Na začiatku dňa sa projektový manažér Andrej Studenčan podelil o svoje skúsenosti s manažmentom. Čo to je projekt, aký by mal byť správny manažér, aké sú jeho vlastnosti. Na konci prednášky si svoje práve získané vedomosti dievčatá mohli overiť v kahoote o deviatich otázkach. Na konci súťaže sme mali tri výherkyne. Tešili sa z balónov a ďalších ocenení.
Po prednáške sme sa všetci rozhýbali pri scrum cvičení. Dievčatá mali za úlohu predať si čo najviac loptičiek, ktoré museli lietať, nemohli spadnúť na zem, nemohli sa predávať z ruky do ruky a od jednej osoby ku druhej. Na začiatku padalo množstvo loptičiek, ale po štvrtom kole si dievčatá systém prepracovali, posadali si na koberec a celá miestnosť sa premenila na jeden pestrofarebný priestor, kde lietali farebné loptičky. Aj zo spätnej väzby sme sa dozvedeli, že táto aktivita sa páčila všetkým. Teraz už vedia ako zefektívniť procesy. Napríklad, aj keď v škole začnú nový projekt, alebo sa budú baliť na dovolenku, vedia využiť scrum. A to všetko vďaka našej večne usmiatej scrum masterke Lucii Závodskej.

Počas prestávok prebiehal živý „networking„. Rozbehli sa rozhovory s prítomnými študentmi z Dualu, ktorí s radosťou porozprávali o benefitoch trojročného duálneho vzdelávania. Je úplne jasné, že študenti by prijali viac príslušníčok nežného pohlavia vo svojich radoch. Zatiaľ jednoznačne prevažujú chlapi. V rámci duálneho trojročného štúdia sa mladý človek naučí plynule rozprávať dvoma jazykmi a vkĺzne do reálnych IT projektov v TSSK.

Jana Petreková dievčatám odhaľuje krásy Duálneho vzdelávania.

V diskusiách so ženami z IT prostredia sa účastníčky akcie zároveň dozvedeli, že v IT firme človek nemusí byť len odborníkom na programovanie. Existuje množstvo otvorených pozícií v manažmente, vo finančníctve, na oddelení Ľudských zdrojov, či v iných zaujímavých odvetviach.

V záverečnej časti sme si pozreli zopár videí z oblasti Diverzity, ktorou naša firma začína žiť v posledných mesiacoch. Vysvetlili sme si, aké je dôležité, aby boli v spoločnosti zastúpení ľudia z rôznych kultúr a menšín. Aby sme neboli vo firme, kde bude prevaha mužskej populácie na manažérskych pozíciách. Chceme byť vo firme, kde muži a ženy majú rovnaké finančné ohodnotenie a rovnaké príležitosti.

Výborný ohlas mali u dievčat aj videá z oblasti Diverzita.

Povedali sme si čo to o osobnej značke, alebo teda o osobnom brandingu. Ako máme vystupovať keď sa chceme presadiť, aký signál chceme vysielať do svojho okolia a akými ľuďmi sa obklopujeme.

Tým úplne posledným bodom nášho programu (teda okrem domácich pagáčov a makovníkov) bola prehliadka firmy na ôsmom poschodí. Dievčatá mali príležitosť pozrieť si štandardné pracovné priestory projektových manažérov a netradičnú „mítingovku“, zariadenú v zmysle metodiky „Design Thinking“. Sem-tam sme dievčatá zaskočili našimi slovensko-anglickými frázami a skratkami, ale v konečnom dôsledku sme sa veľmi dobre chápali. Proste nám bolo spolu dobre a súdiac podľa úsmevov našich itčkárov by takúto dievčenskú návštevu zniesli častejšie.

Preto dievčatá čo? Ďakujeme za návštevu a nebojte sa IT sveta!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *