Blog

Hlavné je, aby sa nebáli

image_pdfimage_print

V košickom Klube Atrium sa včera otvoril už ďalší zo série IT kurzov pre seniorov. Na tom by nebolo nič zvláštne – podľa slov organizátorov sa tieto kurzy konajú už 4 roky, a to v priemere každý druhý mesiac.

Včerajšok bol však výnimočný. Staré a veľké počítače totiž pre účely kurzu vystriedalo 15 notebookov darovaných spoločnosťou T-Systems Slovakia.  Seniori sa tak od teraz môžu vzdelávať v informačných technológiách omnoho pohodlnejšie.  Mnohým z nich to príde vhod, keďže často notebooky „podedia” po rodinných príslušníkoch, alebo ich naopak od nich dostanú.

Kurzy majú na Terase už svoju tradíciu, takisto aj náplň jednotlivých hodín – v úvode kurzu sú študentom predstavené jednotlivé časti počítača, pracovná plocha, priečinky. Neskôr sa zamerajú na špecifickejšie učivo, ako je napríklad práca v textovom editore, ktorá má podľa slov pedagóga uľahčiť pripravovanú tému emailovej komunikácie. „V rámci časti Moderní seniori prechádzame na praktické internetové veci, to znamená napríklad stránku DPMK, a to, ako sa na nej vedieť perfektne orientovať. Zároveň sa tak učia, ako sa vedieť orientovať na podobných stránkach dopravných podnikov, alebo železničných spoločností. Kurz končíme zakladaním konta na Gmaili. Hlavná myšlienka celého kurzu je, aby sa nebáli,” prezradil nám pedagóg kurzu Peter Hajdu.

V rámci kurzu, ktorého lekcie naplnia 90 minút dvakrát do týždňa, používa rovnako, ako pri svovjich mladších študentoch, veľmi nápaditú analógiu bytu – pracovná plocha je predsieň, jednotlivé priečinky zas izby. „Treba tieto veci podať čím jednoduchšie, aby si ich ľudia vedeli predstaviť a lepšie im porozumieť,” dodáva.

Jednou z účastníkov kurzu je aj pani Ružena, ktorá sa nám priznala, že o kurze už mnohokrát čítala, no až teraz nabrala odvahu: „Som úplný začiatočník a o kurze som sa dozvedela z Časopisu Terasa. Prišla som sa informovať, ale kurz bol plne obsadený. Neskôr sa mi ozvali, že sa uvolnilo miesto a tak som tu. Záujem som mala už skôr, ale chýbala mi odvaha.” Na otázku, ako odvahu získala, odpovedala: „Zdedila som teraz notebook aj tablet a nechcem sa toho vzdať, lebo predsa, keď som sama, myslím, že sa tam niečo dozviem o svete.”

Iný prípad je však pán Václav. Ten sa už začiatočníckeho kurzu raz zúčastnil, no prihlásil sa naň opätovne: „Ja som kurz absolvoval už v jeseni, ale teraz prišiel kamarát, tak som sa prihlásil spolu s ním. Predošlý kurz prebiehal na „traktoroch” – to bola skrinka, cez ktorú som nevidel na suseda. Teraz to už bude ale úplne o inom!”

Podľa slov vedúceho oddelenia kultúry MČ Košice Západ, Dominika Béreša, je záujem o kurzy vraj stále veľký. Dúfame preto, že sa seniorom na nových notebookoch bude dariť v zoznamovaní sa s technológiami, a že svoje poznatky zúžitkujú v každodennom živote.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *