Blog

Mileniáli hovoria vždy na rovinu

image_pdfimage_print

Premýšľaš nad duálom? Prečítaj si názory z prvej ruky od svojich rovesníkov – prvákov na duálnom vzdelávaní v T-Systems Slovakia.

Ján Vrlík, študent 1. ročníka

Moje meno je Ján Vrlík a som študentom 1. ročníka duálneho vzdelávania. Dva roky som bol študentom architektúry na vysokej škole a dnes som na duáli, čo je celkom zmena. Hodnotím to ale ako skvelé rozhodnutie. Hoci nie som žiaden „IT geek“, štúdium sa dá hravo zvládať. Významným bonusom je platená prax v T-Systems Slovakia už počas štúdia či prospechové štipendium, ktoré máme možnosť získať všetci. Čo sa týka samotného štúdia, v prvom ročníku spoznávame rôzne IT oblasti, zisťujeme, čo nás baví a premýšľame, v ktorom smere by sme sa v druhom ročníku chceli špecializovať. Veľkým plusom sú dva cudzie jazyky, ktoré sa učíme popri technických a biznis predmetoch. Mnoho ľudí nemá motiváciu študovať jazyky, no angličtina na komunikatívnej úrovni je dnes už samozrejmosťou. Ak mieriš vysoko, určite využi šancu získať nemecký Sprachdiplom a dostať sa na stáž do Nemecka. Učivo nám vysvetľujú naozaj skvelí učitelia a odborníci priamo z praxe. Na hodinách je uvoľnená, priateľská atmosféra a často aj žartujeme. Keďže nás je v ročníku 30, prístup je oproti vysokej škole jednoznačne osobnejší. Najviac ma ale dostali úplne nové notebooky, ktoré sme dostali k štúdiu a na ktorých môžeme pracovať nielen v škole, ale aj doma. Ak aj teba zaujalo toto netradičné štúdium zamerané na prax, neváhaj a pošli prihlášku. Nezabúdaj na fakt, že po škole nemáš starosti s hľadaním práce – v „T-éčku“ máš flek na dva roky istý.

Tomáš Straka, student 1. ročníka

Na duál som sa rozhodol prihlásiť tri roky po ukončení strednej školy (Tomáš Straka vyššie). Dlho som hľadal spôsob, akým by som sa mohol do sveta IT dostať, keďže som sa oň začal viac zaujímať až na strednej škole. Na duáli sa mi páči to, že aj tí, ktorí doposiaľ nemali s IT takmer žiadne skúsenosti, majú šancu presadiť sa, keďže sa štúdium začína od úplných začiatkov a predmety na seba nadväzujú. Vďaka tomu, že máme všetky učebné materiály dostupné na webe, sa môžeme naplno venovať štúdiu. Prístup vyučujúcich je super, sú ochotní pomôcť a snažia sa veci vysvetliť interaktívnou formou tak, aby ich pochopil aj úplný laik. V prvom ročníku získavame vedomosti z rôznych oblastí, aby sme si následne mohli vybrať smer, akým sa chceme vydať a ktorý nás najviac baví. Polovicu týždňa trávime v škole, kde sa učíme teoretické veci, a druhú polovicu vo firme, kde sa zoznamujeme s naším budúcim pracovným prostredím a aplikujeme do praxe to, čo sme sa naučili na teórii. Taktiež sa zdokonaľujeme v cudzích jazykoch a vylepšujeme svoje softskillové zručnosti, najmä prezentovanie, čo mojej povahe veľmi prospieva a už teraz, po pol roku štúdia, na sebe pozorujem výrazné zlepšenia. Na začiatku roka sme dostali notebooky a všetko, čo budeme počas štúdia a následnej praxe potrebovať. Máme možnosť zúčastňovať sa na rôznych akciách a teambuildingoch rovnako, ako riadni zamestnanci. Duál by som odporučil každému, kto má záujem ponoriť sa do sveta IT a neustále sa zdokonaľovať.

Lucia Magočová, študentka 1. ročníka

Myslím, že duál je skvelou voľbou pre všetkých, ktorí si chcú otvoriť dvere do IT sveta (Lucia Magočová vyššie). Hoci sme študenti, nepresedíme celé dni v školských laviciach, ale trávime čas aj v T-Systems Slovakia, kde sa zoznamujeme s firemným prostredím. Nemusíme si písať poznámky, všetky skriptá nám sú dodané. Teóriu, ktorú sa naučíme v škole, ihneď využijeme na praktických zadaniach vo firme. Ďalším plusom duálu je prístup našich školiacich. Správajú sa k nám ako k rovnocenným hráčom, vedia nám všetko zrozumiteľne vysvetliť, oživiť hodiny vtipmi a sú ochotní pomôcť nám s každým problémom. Zo začiatku získavame vedomosti z rôznych IT oblastí, aby sme si neskôr mohli vybrať tú, ktorá nás najviac baví a pokračovať v nej tak, aby sa z nás stali experti. Štúdium nie je len o sedení a ťukaní do klávesnice, máme aj softskillové predmety, ktoré nás zlepšujú v komunikácii a prezentovaní. Duál nie je iba o nudnom učení sa. Ponúka nám možnosť osobnostného aj kariérneho rastu, ukazuje nám, ako si udržať motiváciu, ktorým smerom sa ďalej vybrať. Máme tiež možnosť zúčastňovať sa firemných akcií a teambuildingov, na ktorých zažívame kopec zábavy a odnášame si len tie najkrajšie a najvtipnejšie zážitky. Spoznávame tu nových ľudí a vytvárame jeden veľký kolektív.

Pripravila: Jana PETREKOVÁ, Duálne Vzdelávanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *