Blog

Projekty pre všetkých, všetci za projekty

image_pdfimage_print

Vďaka nášmu Nadačnému fondu a jeho grantovému programu T for all, all for T, ročne podporujeme niekoľko neziskových organizácí v Košickom a Prešovskom kraji. Rok 2018 nebol žiadnou výnimkou. Vďaka našim kolegom a ich vášni pre doborovľnícke activity vie spoločnosť T-Systems Slovakia aktívne podporovať region v ktorom žijeme, jeho vývoj, a zároveň z neho robiť miesto pre výchovu detí, ktoré môžme nazývať sovjim domovom. Rozhodli sme sa preto spomenúť aspon niekoľko z projektov, ktoré sme pomohli podporiť.

Región má mnoho čo ponúknuť, história našej krajiny je dlhá a zaslúži si byť zachovaná. Preto sa organizácia Akadémia bojového umenia rozhodla vytvoriť project pre zachovanie 100 rokov starej drevenice pre ďalšie generácie. Projekt zahŕňal rozloženie drevenice, vyrovnanie a pripravenie terénu na jej prenos, rovnako ako aj jej opätovné zloženie na novom upravenom priestore. Čiastočne sa ciele projektu podarilo splniť. Podľa slov štatutára organizácie Vladimíra Kocúreka, “na silne zanedbanom a znečistenom pozemku sa otvoril krásny slnečný priestor. Drevenica je rozobraná, no z nedostatku financií ešte nedošlo k jej opätovnému poskladaniu.” Dúfame, že sa čoskoro podarí project dokončiť a drevenica bude slúžiť ako pamätník pre budúce generácie.

foto:
Akadémia bojového umenia

História a jej pamiatky sú taktiež uchované v mnohých hradoch, ktoré sú už stáročnou súčasťou krajiny nášho regiónu. Rozvoj Hradu Šariš je výsledkom príkladnej spolupráce komunít zapálených dobrovoľníkov a samosprávy, aj preto patrí k dôležitým turistickým destináciám východného Slovenska. Organizácia Strážcovia pravých pokladov storočí vytvorila project na vytvorenie informačného system hradu. Spoločnými silami vytvorili na hrade moderný informačný systém značení a infotabúľ. Zároveň  bolo cieľom spropagovať hrad a prilákať čo najviac návštevníkov. Hlavne im je projekt určený. Výsledkom projektu je prehĺbenie spolupráce samosprávy a občianskych združení. Spoločným úsilím vznikol nový informačný systém. Výsledkom projektu je vytvorenie miesta, s možnosťou dotknúť sa histórie. ”S radosťou a zadosťučinením v srdci sme sledovali, ako sa od prvého dňa od osadenia zastavujú rodiny s deťmi i všetci okoloidúci popri tabuli s drakom aby sa odfotili. Návštevníci si čítajú texty našich infotabuliek a už na parkovisku sa oboznamujú s cestou na hrad. Dotazník spokojnosti záujem ľudí o výsledky nášho projektu potvrdzuje. 96% opýtaných považuje naše dielo za unikátne a pekné,” uviedol štatutárny zástupca organizácie Michal Keruľ.

foto:
Strážcovia pravých pokladov storočí

Ako sme už vraveli, hrad Šaris je veľmi populárnou destináciou nielen pre turistov, ale aj pre mnohých kultúrnych zanietencov. Jedna konkrétna organizácia takýchto zanietencov, Nový film, vytvorila jedinečnú akciu s dlhoročnou tradíciou. Projekt s názvom Filmová noc na hrade láka každoročne stále viac návštevníkov. V roku 2018 sa pre jej siedmy ročník rozhodli organizátori vytvoriž niečo špeciálne aj pre deti. Cieľom projektu bolo vytvorenie Detskej zóny ktorá má slúžiť ako programová a funkčná zložka akcie so zámerom na detského návštevníka. Tento priestor by mal slúžiť na neformálne vzdelávanie a zábavu pre deti formou workshopov, divadla, filmu, tanca, čítačiek a zároveň by poskytovala rodičom využiť službu au-pair. Slovami štatutárneho zástupcu organizácie Petra Vlkoviča: “Projektom sme ukázali, že Filmová noc na hrade je aj pre mladé rodiny a od malička si chceme vychovávať deti a mládež pre kvalitné kultúrne akcie. Veríme, že každým rokom sa nám to bude dariť. Aj čísla hovoria pre nás, keďže každoročne deti na FNNH pribúda a už teraz sa tešia na ďalší ročník FNNH 2019.”

foto: Nový film

Deti a ich aktivity sú taktiež hlavným zámerom ďalšieho projektu. Krajina Nepoznaná chcela vytvoriť priestor na voľnočasové aktivity rodín s deťmi. Dôležité bolo, aby počas aktivít dochádzalo k interakcii medzi deťmi, teda aby sa deti, ba celé rodiny, čím viac spoznali. “Vďaka Bohu sa nám podarilo zorganizovať všetky plánované aktivity, dokonca vďaka nízkemu vlastnému vkladu sme zvládli aj neplánované filmové predstavenie klubového filmu a taktiež mali naše deti v jeden deň nielen divadelné predstavenie z Haligandy, ale aj kreatívne dielne. Vďaka projektu sa nám podarilo nielen urobiť krásne podujatia pre deti, ale zobudiť aj ich rodičov, ktorí sa zúčastnili nielen aktivít určených (aj) pre deti, ale aj samostatných aktivít, ako bola beseda so spisovateľkou, či návšteva kina,” vyjadrila sa Nikoletta Pešeková, štatutárny zástupca organizácie.

foto: Krajina Nepoznaná

Rôznorodosť podporených projektov vytvorila priestor pre deti, mládež, ale aj celé rodiny na trávenie viac času pohromade a k tomu, aby mohli naplno využívať pamiatky okolo seba. Veríme, že mnohí z vás sa mali možnosť zúčastniť nielen týchto, ale aj ostatých projektov podporených naším grantovým programom, o ktorých vás už čoskoro budeme informovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *