Blog

ROZŠÍRILI SME KNIŽNICU PRE ONKOLOGICKY CHORÉ DETI

image_pdfimage_print

Naša dlhodobá podpora onkologicky chorých detí prostredníctvom neziskovej organizácie Svetielko pomoci je už takmer tradíciou. Dlhodobo organizujeme materiálne zbierky, ktorými zabezpečujeme onkologicky chorým deťom dezinfekčné prostriedky a pomôcky na tvorivé dielne. Tento krát sme však urobili výnimku a rozhodli sme sa pomôcť knihou. Ako možno pomôcť knihou? Čítajte ďalej a dozviete sa viac

v dňoch 20. a 22. mája sme na oddelení CU International zorganizovali materiálnu zbierku pre onkologicky choré deti pod názvom týždeň knihy pre detskú onkológiu. Tentoraz sme sa rozhodli rozšíriť knižný fond už existujúcej knižnice, ktorá sa nachádza na Oddelení detskej onkológie a hematológie Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach a slúži detským pacientom a ich rodičom. Každý z našich kolegov mal možnosť priložiť ruku k dielu kúpou ľubovoľnej knihy pre deti a mládež a vyčariť tak onkologicky chorým deťom úsmev na tvári.

My, zdraví, si to možno ani neuvedomujeme, ale kniha a predovšetkým čítanie má pre choré deti obzvlášť pozitívny prínos. Na jednej strane im čítanie pomáha premiestniť sa v myšlienkach do iného sveta a zabudnúť tak apsoň na istý čas na svoje problémy, ktoré so sebou ochorenie prináša. Na strane druhej, mnoho chorých detí (najmä tie malé), ktoré sú na Oddelení detskej onkológie a hematológie dlhodobo hospitalizované spolu s jedným z rodičov, si s rodičmi pravidelne čítajú, čím sa upevňuje pocit istoty dieťaťa a zlepšuje sa aj jeho psychicky stav. V neposlednom rade samotná knižnica do istej miery navodzuje v neosobnom prostredí nemocnice aspoň kúsok atmosféry domova a vytvára tak pozitívnejšie a priateľskejšie prostredie pre dlhodobo hospitalizované deti.

Zbierka mala veľký úspech a naši kolegovia doniesli množstvo kníh pre najmenších (rôzne obrázkové knihy a leporelá). Nechýbali náučné knihy a encyklopédie pre staršie deti a nezabudli sme ani na knihy, ktoré potešia predovšetkým tínedžerov. Medzi knihami si deti našli aj “hitovky“ ako „Pán prsteňov”, či klasické „Rozprávky o psíčkovi a mačičke“, či „Malého Princa“. Pozitívnym prekvapením bolo aj zistenie, že zbierka prekročila pomyselné hranice departmentu, na ktorom bola organizovaná a krásnu nádielku kníh malí pacienti dostali aj od našich kolegov z oddelenia Finance&Controlling. Všetkým darcom srdečne ďakujeme za ich ochotu pomôcť a urobiť tak svet krajším a lepším.

Autor textu: Michal Guľáš

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *