Záhradný altánok a moderné technológie: Ako využiť smart home v záhrade?

Smart zariadenia v záhrade vám umožnia užívať si viac voľného času a zjednodušia vaše obľúbené záhradné aktivity. Teraz je ten správny čas priniesť inteligentné domáce zariadenia aj von do exteriéru a pripraviť sa na nadchádzajúcu jar a leto.

 V domácnosti môžete pomocou smart zariadení sledovať, kto je pri dverách, nastavovať termostat či osvetlenie a spotrebiče priamo z vášho smartfónu. Tieto zariadenia sa však neobmedzujú len na interiér. Existuje široká škála vonkajších zariadení určených na použitie v záhrade či záhradných stavbách, ako je záhradný altánok či záhradný domček. Či už sú to inteligentné kamery, grily alebo reproduktory, dokážu vám spríjemniť ale aj zjednodušiť čas na záhrade.

S príchodom jari a blížiacim sa letom prichádza aj čas, kedy si môžeme užívať pobyt na záhrade. Záhrada je skvelým miestom na relaxáciu, o to viac, ak máte záhradný altánok či záhradný domček. Aby však záhrada bola udržiavaná, vyžaduje si mnoho úsilia. Po dlhom týždni v práci však väčšina z nás túži po oddychu, namiesto toho, aby sme sa venovali udržiavaniu záhrady. Smart vonkajšie zariadenia, ktoré sú dnes k dispozícii, môžu pomôcť udržať vašu záhradu v špičkovom stave, a tak bude pripravená na zábavu a oddych s minimálnym úsilím.

Na trhu exituje mnoho dostupných typov inteligentných zariadení. Niektoré z bežne používaných pre záhradu, záhradný altánok či záhradný domček sú:

  • smart ovládače zavlažovania,
  • meteorologické stanice,
  • inteligentné kvetináče,
  • ovládače smart osvetlenia,
  • inteligentné záhradné kamery,
  • smart vonkajšie zásuvky,
  • smart grily,
  • smart vonkajšie reproduktory.

Smart ovládače zavlažovania

Prvým krokom pri používaní inteligentných ovládačov zavlažovania je ich inštalácia v záhrade. Po inštalácii pripojte ovládač k sieti Wi-Fi a nastavte plán zavlažovania. Regulátor potom použije algoritmy založené na počasí, aby určil požiadavky rastlín na vodu a podľa toho upraví plán zavlažovania. Tak predídete nadmernému alebo nedostatočnému zalievaniu rastlín a ušetríte vodu. Okrem toho, čas, ktorý by ste strávili polievaním, tak môžete využiť na oddych či zábavu.

Meteorologické stanice

Smart meteorologická stanica je užitočná nielen pri starostlivosti o vašu záhradu, ale aj pri plánovaní oddychu či zábavy v záhrade. Ľahko sa inštaluje a poskytuje dôležité informácie o poveternostných podmienkach. Pomocou aplikácie môžete kontrolovať teplotu, vlhkosť a rýchlosť vetra v reálnom čase, čo vám pomôže naplánovať si podľa toho vaše záhradné aktivity. Meteorologickú stanicu môžete tiež pripojiť na iné smart zariadenia, ako napríklad zavlažovanie, ktoré budú na základe predpovedí presne vedieť, ako sa o vašu záhradu postarať.

Inteligentné kvetináče

Chceli by ste si vyzdobiť záhradný altánok či záhradný domček vašimi obľúbenými kvetinami? Prípadne by ste chceli pestovať čerstvé bylinky, ktoré môžete využívať pri záhradných grilovačkách? Využiť môžete smart kvetináče, ktoré sú vybavené vstavanými senzormi na monitorovanie vlhkosti pôdy, teploty a svetla. Smart kvetináč jednoducho prostredníctvom aplikácie spojíte s vašim smartfónom či tabletom a môžete tak kontrolovať informácie o zdravotnom stave vašich rastlín. To vám umožní zabezpečiť čo najlepšie podmienky, aby sa vaším kvetom či bylinkám darilo čo najlepšie.

Ovládače smart osvetlenia

Dobré osvetlenie je kľúčom k tomu, aby ste si pobyt v záhrade naplno užili aj počas večerov. Či už dávate prednosť tradičným lampášom, moderným závesným svetlám, svetelným reťaziam či LED pásikovým svetlám, smart vonkajšie osvetlenie pre záhradu ale aj záhradný altánok či domček vám poskytne väčší komfort a praktickosť. Inteligentné osvetlenie možno naprogramovať tak, aby sa zapínalo a vypínalo v konkrétnych časoch alebo na základe dostupného slnečného svetla. Osvetliť v záhrade môžete príjazdovú cestu, záhradný domček, altánok ale aj tmavšie miesta na vašej záhrade, aby ste zvýšili bezpečnosť. Môžete tiež synchronizovať viacero svetiel dohromady a tiež prepojiť tiež osvetlenie aj s bezpečnostným kamerovým systémom, ktorý vás upozorní na nezvyčajnú aktivitu vo vašej záhrade.

Inteligentné záhradné kamery

Bezpečnosť by mala byť aj v záhrade na prvom mieste. Bezpečnostné smart kamery sa vám zídu aj vtedy, ak v záhrade či záhradnom domčeku skladujete drahšie náradie, ako napríklad kosačky, ale aj športové vybavenie, bicykle či iné predmety, o ktoré by ste neradi prišli. Prostredníctvom inteligentných kamier budete tiež vedieť, čo sa vo vašej záhrade deje aj vtedy, keď práve nie ste doma.

Smart vonkajšie zásuvky

Záhradná chata či záhradný altánok sú skvelým miestom na zábavu a oddych. Aby ste si mohli užívať vaše voľnočasové záhradné aktivity naplno, určite sa vám zíde aj vonkajšia zásuvka. Tak budete môcť diaľkovým ovládačom alebo prostredníctvom smartfónu možnosť ovládať, čo sa deje v záhrade, aj keď ste ďaleko. Môžete si nastaviť časovače na automatické zapnutie vecí, ako sú svetlá, reproduktory či smart gril kedykoľvek budete chcieť.

Smart grily

Grilovanie na záhrade je obľúbený spôsob, ako tráviť čas s rodinou či priateľmi. Patrí grilovanie aj k vašim obľúbeným záhradným aktivitám? Potom by ste mohli pouvažovať nad inteligentným grilom. Takýto smart gril modernizuje proces prípravy chutných grilovaných jedál. Prostredníctvom smartfónu môžete kontrolovať teplotu grilu, čas prípravy a dokonca vám povie, koľko sa ešte musí piecť vaše mäso a upozorní vás, kedy je hotové. Tak nemusíte stáť pri grile a kontrolovať, aby sa jedlo nepripálilo a namiesto toho sa môžete naplno venovať vašim hosťom.

Smart vonkajšie reproduktory

K správnej grilovačke patrí aj príjemná hudba.  Tiež vám pomôže dotvoriť atmosféru, keď si chcete oddýchnuť, zrelaxovať či prípadne si v záhrade zacvičiť. Skvelou voľbou sú reproduktory, ktoré môžete pripojiť na váš smartfón cez bluetooth a užívať si tak výber vašich najobľúbenejších skladieb bez nutnosti zapájania rádia.

Spríjemnite si čas strávený na záhrade či v záhradnom altánku alebo domčeku. Smart zariadenia vám uľahčia niektoré záhradné „povinnosti“, a tak budete môcť viac času venovať oddychu či zábave.