STARLINK – všetko čo vieme o internete z nebies

Aj Vám vypadáva často internet? prípadne bývate v oblasti kde nie je úplne dostatočné pokrytie? Máte už dosť podmienok od Vašeho providera? Prišla nová alternatíva a to “internet z nebies”.
Starlink - internet z nebies
Starlink - internet z nebies

Vysokorýchlostný širokopásmový internet s nízkou latenciou.

Píšeme teda o  satelitnom internete, aktuálne stále iba v beta verzii. Jeho plán nie je nahradiť súčasné internetové pokrytie ale chce byť doplnkom nielen pre pevný, ale aj mobilný internet. Služba sa zmení aj na telekomunikačného prevádzkovateľa. Po celom svete sú totiž obrovské územia, kde nie je žiadny mobilný signál, pevná linka už vôbec nie. 

Starlink teraz poskytuje počiatočné beta služby na domácom i medzinárodnom trhu a v roku 2021 bude pokračovať v expanzii na úroveň blízku globálnemu pokrytiu obývaného sveta.

Prognóza je, že pri vylepšovaní systému sa očakáva pri súčasnej verzii beta rýchlosť prenosu dát od 50 Mb / s do 150 Mb / s a latencia od 20 ms do 40 ms. K dispozícii budú tiež krátke obdobia, počas ktorých nebude pripojenie vôbec.

Rýchlosť dát a latencia závisia od:

 • vypustenia väčšieho množstva satelitov do vesmíru
 • inštalácie viac pozemných staníc
 • zlepšenia sieťového softvéru
Starlink - internet z nebies
Starlink – internet z nebies

Navrhnuté spoločnosťou SpaceX

SpaceX ako majiteľ Starlinku na pravidelnej báze už od minulého roka vynáša na obežnú dráhu desiatky malých satelitov, ktoré svojim signálom postupne pokrývajú plochu Zeme.

Spoločnosť SpaceX tak zúžitkuje svoje  dlhoročné skúsenosti s konštrukciou rakiet a kozmických lodí na nasadenie najvyspelejšieho širokopásmového internetového systému na svete. Space X je jediný poskytovateľ s opakovane použiteľnou raketou orbitálnej triedy.

SpaceX je zatiaľ jedinou spoločnosťou , ktorá dokázala svoj model Starlinku premeniť na biznis aj keď sa o to pokúšali v minulosti už viaceré spoločnosti.

Zatial má Starlink monopol, aj keď nezaostávajů za ním už napríklad OneWeb, model od Amazonu – Kuiper, alebo Viasat.

Výhody Starlinku oproti iným satelitom:

 • Ľahko sa nastavuje.

Súprava Starlink obsahuje všetko, čo potrebujete pre online pripojenie- Starlink, smerovač Wi-Fi, napájací zdroj, káble a montážny statív.

Starlink vyžaduje na pripojenie čistý výhľad na oblohu. Ak si stiahnete aplikáciu Starlink viete si tak určiť jeho najlepšie umiestnenie.

 • Nízka latencia = videohovory a online hry

Latencia je čas potrebný na odoslanie údajov z jedného bodu do druhého. Keď sú satelity ďaleko od Zeme, latencia je vysoká, čo má za následok slabý výkon pri činnostiach, ako sú videohovory a online hry.

Satelity Starlink sú viac ako 60-krát bližšie k Zemi ako tradičné satelity, čo má za následok nižšiu latenciu a schopnosť podporovať služby, ktoré zvyčajne nie sú možné pri tradičnom satelitnom internete.

 • Ideálne pre vidiecke a odľahlé komunity

Starlink je ideálne vhodný pre oblasti na celej planéte, kde pripojenie bolo zvyčajne výzvou. Bez obmedzenia tradičnou pozemnou infraštruktúrou môže Starlink dodávať vysokorýchlostný širokopásmový internet do miest, kde bol prístup nespoľahlivý alebo úplne nedostupný.

Starlink - internet z nebies
Starlink – internet z nebies

OBJEDNÁVKA STARLINKU 

Záujem o službu však prejavilo až okolo 700 000 ľudí, čo už je naozaj významné číslo. Starlink je však  v súčasnosti k dispozícii obmedzenému počtu používateľov na oblasť pokrytia. Objednávky sa budú vybavovať podľa poradia príchodu.

SpaceX chce Starlink rozbehnúť  všade na svete už v tomto roku a preto si ho viete objednať už aj na Slovensku. Proces objednávky je veľmi jednoduchý:

 • zadáte e-mail a adresu na ktorej budete Starlink využívať – zobrazí sa či sú kapacity ešte dostupné 
 • vyplníte základné údaje
 • zaplatí sa suma 99 dolárov /cca 81,77€/ – ide iba o depozit ak následné po spustení o službu nebudete mať záujem tak záloha sa Vám vráti.Platiť je možné kreditnou/debetnou kartou, ale aj pomocou Apple Pay.
 • ďalej si musíte zakúpiť kit so satelitom / tanier, anténa a modem s wifi routerom/ cena je momentálne 499 dolárov /412,15€/ – do 30 dní od zakúpenia ho môžete vrátiť
 • Následne budete mesačne platiť 99 dolárov (81,77 €) za využívanie služby. Cena by sa však mala znižovať a rýchlosť postupne zvyšovať -ide o ceny v skúšobnej fáze pokým  spoločnosť vypustí viac satelitov a dostane sa od beta verzie k tej komerčnej.

Predpokladá sa, že SpaceX bude po dokončení konštelácie profitovať ročne až 30-50 miliárd amerických dolárov.

STARLINK V POHYBE

Ďalším cieľom , ktorý chce spoločnosť so Starlinkom dosiahnuť je , že by vedel  poskytovať internetové pripojenie pre lode, či už výletné, alebo nákladné, kamióny, lietadlá a iné veľké  pohybujúce sa telesá po Zemi.

Momentálne má však Starlink vo svojich podmienkach klauzulu o prenose satelitu – nie je možné premiestňovať satelit mimo zvolenej adresy alebo územia ale aj toto je iba dočasné.

Starlink - internet z nebies
Starlink – internet z nebies

ZO STARLINKU NIE JE NADŠENÝ CELÝ SVET

Pri tvorbe satelitu však narazili SpaceX aj na odporcov.

Jedným z nich sú astrológovia, ktorý následne komunikovali so spoločnosťou a dohodli sa na zachovaní hviezdnej oblohy. Tím tak lepšie pochopil špecifiká pri ich pozorovaní a zmenil technické nastavenia tak aby sa znížil jas satelitu

Problém vo vesmírnom internete vidí aj Rusko, ktoré vyhlásili, že bude svojich občanov za jeho používanie pokutovať. Podobný prístup má aj Čína, ktorá nechce do svojho kyber – priestoru nikoho pustiť.

Necháme sa prekvapiť ako sa bude tento projekt ďalej vyvíjať a čo nám prinesie už následne komerčná verzia.