TikTok zavádza zmeny zamerané na zlepšenie súkromia mladších používateľov

Platforma sociálnych médií TikTok predstavuje sériu zmien zameraných na zvýšenie bezpečnosti pre mladých používateľov.
TikTok zavádza zmeny
TikTok zavádza zmeny

Platforma sociálnych médií TikTok predstavuje sériu zmien zameraných na zvýšenie bezpečnosti pre mladých používateľov.

TIK TOK A DETI

Aj vy ste si všimli, že Facebook a Instagram idú do úzadia? Hlavne u mladšej generácie je momentálny hit aplikácia TikTok.

Táto aplikácia pochádza z Číny a bola spustená v roku 2016. Je to istý druh sociálnej siete a momentálne zažíva obrovský boom.

Jej princípom je vytváranie médií a to konkrétne krátkych 15min. videí, ktoré sa zdieľajú s ostatnými užívateľmi.

Funguje s algoritmom , ktorý porovnáva Vaše videa s inými videami a sám od seba Vám potom ponúka videá , ktoré by Vás mohli zaujať.

TikTok ako každá aplikácia a sociálna sieť sa dá však zneužiť a keďže aplikáciu používajú aj deti akosi sa zabudlo na ich ochranu.

POKUTA 5 MILIÓNOV PRE TIK TOK

Podľa amerického zákona o ochrane súkromia detí, musia aplikácie a webové stránky získať súhlas rodičov aby mohli zbierať dáta neplnoletých používateľov. Myslí sa tým IP adresa, informácie o geografickej polohe a e-mailová adresa.

Služba TikTok dostala v roku 2019 vyše 5 miliónovú pokutu za zbieranie dát od detí. Najväčší problém bol, že sieť umožňovala užívateľom mladším 13 rokov zaregistrovať sa bez súhlasu rodičov a umožnila tak zbierať TikToku ich dáta. 

Deti sú tak vytavené možnej šikane, sexuálnym predátorom a samozrejme sa dostali k rôznym videám, ktoré nie su zrovna určené pre túto vekovú kategóriu.

FTC (Federal Trade Comission) udelila TikToku pokutu a nariadila prevádzkovateľovi, aby zjednal nápravu a aplikáciu preprogramoval.

Reakcia TikToku a zmeny: 

  • Family Safety Mode
  • Family Pairing 
  • Zlepšenie súkromia mladých používateľov 

FAMILY SAFETY MODE 

Už začiatkom roka 2020  TikTok predstavil režim “Family Safety Mode”, ktorý poskytoval rodičom možnosť riadiť nastavenia TikTok aplikácie na telefóne u ich detí. Toto nastavenie však nebolo dostatočné, pretože tieto nastavenia bolo možné vykonať iba na konkrétnom telefóne.

FAMILY PAIRING 

V apríli 2020 bol predstavený nástroj s názvom „rodinné párovanie“, ktorý poskytuje rodičom väčšiu kontrolu. Funguje na princípe prepojenia rodičovského a detského účtu. Týmto spôsobom môže potom rodič vzdialene upravovať nastavenia priamo aplikácie nie v telefóne. Môže určiť napríklad koľko času smie dieťa v aplikácii stráviť, aké videa vzhľadom na vek si môže pozerať ako aj zákaz zasielania správ.

Family pairing sa aktivuje povolením v aplikácii a  prostredníctvom načítania QR kódu priamo z telefónu dieťaťa. Dieťa vie túto službu deaktivovať, ale aj o tom Vám príde správa.

TikTok zavádza zmeny
ZDroj: https://unsplash.com/photos/q1n1LmoL4Es

ZLEPŠENIE SÚKROMIA MLADÝCH POUŽÍVATEĽOV

Najnovšie zmeny účinné od marca 2021 zahŕňajú: 

  • súkromné ​​nastavenie predvoleného nastavenia súkromia pre účty používateľov vo veku od 13 do 15rokov . To znamená, že ich videá si môže pozrieť iba niekto, koho používateľ schváli ako sledovateľa, čo predtým nebolo možné.
  • Pre používateľov vo veku 16 alebo 17 rokov bude teraz predvolené nastavenie umožňujúce ľuďom sťahovať videá, ktoré vytvorili – namiesto „zapnuté“ budú mať „vypnuté“.
  • TikTok tiež blokuje schopnosť používateľov sťahovať videá vytvorené užívateľmi od 15 rokov. Táto veková skupina tiež uvidí obmedzené priame správy a nebude môcť hostiť priame prenosy.

Andy Burrows, vedúci politiky v oblasti bezpečnosti detí online v NSPCC (Národná spoločnosť pre prevenciu týrania detí), prostredníctvom tweetu privítal zmeny ohlásené platformou.