VPN pre mobilné telefóny

Mobilný telefón sa postupne stal naším každodenným spoločníkom nielen na telefonovanie. Denne ho používame na prehliadanie internetu, online nákupy a platby, zadávame do neho osobné údaje a heslá, používame mobilné bankovníctvo. Každý, komu záleží na súkromí, by mal preto na svojom smartfóne využívať VPN. Prečo a čo vám to prinesie? 

Prečo na telefóne (iPhone alebo Android) používať VPN? 

Platíte pomocou smartfónu svoje účty? Objednávate sa k lekárovi či nakupujete v e-shopoch? To všetko sú situácie, kedy do telefónu zadávate citlivé údaje. VPN vám prinesie ich bezpečný prenos a obmedzuje útoky hackerov. 

Zabezpečené pripojenie

VPN presmeruje vaše aktivity cez zabezpečené šifrované pripojenie a ochráni vaše súkromie. Tretie osoby tak nedokážu zistiť nielen to, čo na internete robíte, dokonca ani to, odkiaľ sa pripájate. A to aj vtedy, ak sa pripojíte k bezplatnej Wi-Fi v kaviarni či obchodnom centre. Zvlášť verejné Wi-Fi patria k najrizikovejším. Ich heslá (ak sú zaheslované) sú voľne dostupné, čo predstavuje voľný priestor pre hackerov. Dostať sa k dátovým prenosom ich používateľov nie je vôbec zložité. 

Zostanete v anonymite

Mobilné VPN informácie o všetkých vašich aktivitách ochráni aj pred Googlom alebo inými stránkami. Vaše surfovanie vo webovom priestore tak bude anonymné, aké stránky ste navštívili a čo všetko ste na nich robili, nebude možné vystopovať. 

Neobmedzený prístup k obsahu

Niektoré stránky využívajú geografické blokovanie, ktoré vám pomôže mobilné VPN obísť. Na všetky vaše obľúbené weby sa tak dostanete aj počas dovolenky v zahraničí. Budete tiež môcť sledovať streamovacie služby, ktoré nie sú u nás dostupné. 

Na čo si dať pozor pri výbere VPN

Poskytovateľov VPN si môžete vyberať spomedzi bezplatných aj platených služieb. Samozrejme, slovo „bezplatný“ znie lákavo, toto riešenie vám však spravidla neposkytne to, čo čo od VPN čakáte.

Poskytovateľa VPN by ste mali vyberať podľa viacerých kritérií, najdôležitejším je zabezpečenie. Kvalitné služby používajú 256 bitové šifrovanie. Skontrolujte tiež, či VPN neukladá informácie o vašich aktivitách na internete, vašu IP adresu a podobne. Podrobnosti nájdete v zásadách ochrany súkromia. 

Smerodajným je tiež spôsob, akým si služba zarába. Sú to platby za služby zákazníkov, ktorým poskytuje bezpečné surfovanie po internete, alebo si zarába zobrazovaním reklám? Bolo by nepríjemné časom podľa toho, aké reklamy by sa vám zobrazovali, zistiť, že daný poskytovateľ sleduje, ktoré stránky navštevujete. 

Jednotlivé služby sa ďalej líšia počtom serverov, ktoré používajú, rýchlosťou pripojenia, bezplatné služby môžu mať tiež stanovené dátové limity.  

Oplatí sa používať VPN zdarma? 

Bezplatné VPN so sebou prináša niektoré nevýhody, dokonca riziká. 

  • Niektorí poskytovatelia nepoužívajú dostatočné šifrovanie alebo ho nemajú vôbec. 
  • Môžu vám pomôcť sledovať niektoré blokované služby, bezpečnosť vašich údajov však nedokážu zaistiť. 
  • Vaše údaje môžu byť tiež zaznamenávané a poskytované tretím stranám na marketingové účely. Tým však zasahujú do vášho súkromia.
  • Ak si objednáte neplatenú službu od poskytovateľa, ktorý ponúka aj platené balíčky, môžete sa stretnúť s obmedzením služieb. 

Aké sú najlepšie VPN pre Android a iPhone? 

Najlepšie VPN vytvára „chránené potrubie“, ktorým prebieha vaše sledovanie internetu. Všetky údaje v ňom budú chránené. Prinesie vám bezpečnosť, anonymitu a odomkne blokovaný obsah. Medzi najlepšie VPN patria CyberGhost VPN, NordVPN a ExpressVPN.

CyberGhost VPN

CyberGhost VPN vám poskytne zabezpečenie 256-bitovým šifrovaním AES. Používateľov iste poteší aj možnosť súčasného pripojenia 7 rôznych zariadení. Môžete sa spoľahnúť na ochranu osobných údajov, spoločnosť si neukladá záznamy o vašich aktivitách. Pri objednaní sa dá využiť bezplatné skúšobné obdobie. 

CyberGhost VPN podporuje Windows, macOS, Chrome, iOS aj Android. Umožní vám sledovať známe streamovacie služby, využívať budete množstvo serverov lokalizovaných v rôznych krajinách. Ak ste doteraz VPN nepoužívali, oceníte aj intuitívne používateľské prostredie.

NordVPN

NordVPN sľubuje úplnú anonymitu vašich aktivít na webe. Využíva dvojité šifrovanie, súčasne môžete pripojiť 6 zariadení. Vaše údaje nie sú ukladané, k dispozícii je používanie vyhradenej IP adresy a pripojenie až cez dve krajiny a dva samostatné VPN servery. Samozrejmosťou je, že sa vaše údaje nikde neukladajú, a sledovanie streamovacích služieb. 

ExpressVPN

Medzi najlepšie VPN bezpochyby patrí ExpressVPN. Pri jej využívaní zistíte, že slovo „express“ nie je len marketingovým ťahom. Táto VPN sieť si drží prvenstvo v rýchlosti. Môžete sa spoľahnúť tiež na bezpečnosť a súkromie pri surfovaní. ExpressVPN používa 256 bitové šifrovanie, ktoré je podporené viacerými bezpečnostnými protokolmi. Naraz môžete pripojiť 5 zariadení. 

Ak sa rozhodnete pre ExpressVPN, čaká na vás tiež úplná anonymita bez ukladania záznamov o vašej aktivite a ochrana pri pripojení k verejnej Wi-Fi. Služba vám pomôže odblokovať Netflix, Hulu, BBC iPlayer, HBO a iné. Funguje s Linux, Chrome, Firefox, iOS, Windows, macOS a Android.