Ešte nemáte virtuálnu peňaženku? Prečítajte si o jej výhodách

Virtuálna peňaženka je pojem, ktorý dnes nie je žiadnou novinkou. Napriek tomu ju stále veľa ľudí nevyužíva. Prečítajte si, čo to je, aké má výhody a ako vám môže zjednodušiť život a najmä platenie.

Čo je virtuálna peňaženka?

Virtuálna peňaženka slúži na platenie internetových nákupov bez nutnosti pamätať si číslo platobnej karty a každý krát zadávať všetky potrebné údaje. Navyše vďaka virtuálnej peňaženke chránite svoje peniaze pred útokmi hackerov.

Najobľúbenejšia virtuálna peňaženka je PayPal

PayPal mnohí poznajú najmä v spojení s platbami na eBay, no dnes už ju využívajú aj najrôznejší slovenskí obchodníci, u ktorých môžete zaplatiť prostredníctvom tejto virtuálnej peňaženky.

PayPal, ako aj iné virtuálne peňaženky, funguje na princípe sprostredkovateľa platieb. Môžete pomocou neho platiť, ale tiež prijímať platby a najväčšou výhodou je, že sú vaše údaje a peniaze chránené pred zneužitím.

Ako to funguje?

Najprv si musíte vytvoriť svoj účet a zvoliť si prihlasovacie údaje. Prihlasovanie funguje podobne ako do internetového bankovníctva a taktiež nimi potvrdzujete platby. Založenie je jednoduché a stačí vám k tomu e-mailová adresa a platobná karta. Tú potrebujete na overenie, či na karte máte kladný zostatok, aby ste sa mohli registrovať. Na účet potom bankovým prevodom prevediete peniaze.

Zriadenie účtu PayPal je zadarmo, vyskytnúť sa ale môžu poplatky za niektoré služby či transakcie. Poplatkom sa vyhnete aj tak, že budete nakupovať z prostriedkov, ktoré budete mať prevedené priamo na účte PayPal.

Prečo využívať PayPal?

Platby pomocou účtu PayPal vám ušetria čas, keďže nebudete musieť pri každej transakcii zadávať platobné údaje. Vďaka tomu tiež chránite peniaze pri online platbách. Veľkou výhodou je ale najmä bezpečnosť a ochrana vašich údajov. Ak máte na PayPal účte prevedené peniaze a nakupujete tak priamo prostredníctvom tohto účtu nemusíte nikam zadávať údaje o karte. PayPal sa totiž postará o to, aby obchodníkovi odišiel daný obnos peňazí.

Výhody virtuálnej peňaženky

Bezpečnosť

Azda najväčšou výhodou je práve bezpečnosť. Virtuálna peňaženka má zväčša nastavené podmienky napríklad pre prípady, keď vám nedorazí objednaný tovar alebo je poškodený. V takom prípade viete späť získať celú čiastku bez zbytočných prieťahov. Rovnako ste chránený aj proti neautorizovaným platbám.

Posielanie platieb

Platenie a posielanie platieb tretej strane je s virtuálnou peňaženkou veľmi jednoduché, stačí kliknúť na jedno tlačidlo. Všetky transakcie prebiehajú v rámci virtuálnej peňaženky, preto nie je nutné pamätať si číslo karty ani ďalšie potrebné údaje. Tiež si môžete nastaviť limity pre platby a ďalšie oprávnenia, ktoré zvyšujú bezpečnosť pri platení.

Poznáte bitcoinmat? Prečítajte si viac o tomto spôsobe výberu peňazí.

Platby do a zo zahraničia

Veľkou výhodou je možnosť platenia v zahraničí bez zbytočných poplatkov (treba však sledovať jednotlivých poskytovateľov virtuálnych peňaženiek, keďže poplatky sa môžu objaviť napríklad za prepočet meny). Ak budete chcieť napríklad poslať peniaze zahraničnému priateľovi, jednoducho stačí zadať čiastku a vybrať menu, v ktorej chcete zaplatiť.

Možnosť prepojenia s platobnou kartou

Virtuálna peňaženka má zväčša dve možnosti, ako s ňou pracovať: môžete ju prepojiť so svojou platobnou kartou, alebo si na vygenerovaný účet zaslať peniaze, z ktorými budete následne disponovať. Veľmi jednoduché je tiež získať peniaze zo svojho účtu k virtuálnej peňaženke – jednoducho si ich pošlete na svoj klasický bankový účet a je hotovo.

Zdroj obrázka: fizkes / Shutterstock.com