Ako vybrať SMART televízor

Váš starý televízor odišiel, alebo neodpovedá novému štandardu vysielania DVB-T2? Je čas vybrať nový! Výber televízora v dnešnej dobe nie je tak jednoduchý, pretože televízor už dávno neslúži len ku sledovaniu televíznych kanálov. Aké všetky funkcie dnes SMART TV (alebo chytré televízory) majú? Ako vybrať televízor, aby nám vydržal so svojimi funkciami čo najdlhšie? Na toto všetko vám odpovieme v nasledujúcom texte.

Ako vybrať veľkosť televízora?

Než začnete s konkrétnejším výberom, je treba zvoliť najskôr vhodnú veľkosť. Tú zvolíte tak, že vezmete v úvahu, do ktorej miestnosti ju umiestnite a aká veľká je miestnosť.

Pokiaľ chcete televízor umiestniť do kuchyne, je dôležité vziať do úvahy jej rozmer a pozorovací uhol. U menších kuchyní (6-9 m2) sa doporučuje uhlopriečka 15-20 palcov. V prípade väčších kuchyní sa potom doporučuje 32-36 palcov.

Tip: Ako si najlepšie zariadiť kuchyňu a ušetriť? Pozrite sa na naše tipy ako ušetriť pri nákupe spotrebičov do kuchyne.

Pozorovací zorný uhol si musíte vypočítať podľa toho, odkiaľ sa na TV budete dívať. Väčšina televízorov má tento uhol 170 °, drahšie televízory potom 175-178 °. Naopak u lacnejších TV je najčastejší zorný uhol 160 ° a ten sa hodí skôr pre menšiu kuchyňu.

V detskej izbe by ste mali postupovať rovnako ako u kuchyne, pretože tieto miestnosti bývajú menšie. V obývacej izbe potom máte možnosť voliť väčšie uhlopriečky. Vezmite však v úvahu vzdialenosť, z ktorej budete televízor sledovať. U tohoto kritéria je dôležité i rozlíšenie televízora. Pokiaľ máte Full HD, doporučená vzdialenosť je 1,7 m. U 4K Ultra HDH stačí vzdialenosť 1 m.

Existuje pravidlo pre určenie vhodnej uhlopriečky – dĺžku miestnosti vynásobte 6 a výsledok potom odpovedá minimálnej uhlopriečke.

Technológia obrazu

Existujú 2 základné zobrazovacie technológie – LCD TV s LED a OLED.

U LED TV využívajú televízory k podsvieteniu LED diódy a výsledný obraz je ostrý a dochádza k vernému zobrazeniu farieb.

OLED TV využívajú technológie s miniatúrnymi elektroluminiscenčnými diódami a nepotrebujú tak nezávislé podsvietenie, pretože každý pixel svieti sám o sebe. Vo výsledku potom majú obrazovky skvelý kontrast, lepší jas a široké pozorovacie uhly. Vďaka tejto technológii majú ale tieto TV taktiež vyššiu cenu.

Toto sú základné druhy, avšak môžete sa stretnúť aj s ďaľšími pojmami, a tu ich teda zmienime.

QLED – tieto LCD televízory majú LED podsvietenie, ale pomáhajú si naviac tzv. Quantum dots (častice zlepšujúce zobrazovacie vlastnosti televízora). Výsledkom je živší obraz.

Mini LED – súčasťou televízora sú menšie svietivé diódy a výsledok obrazu sa blíži kvalite OLED.

Micro LED – tieto televízory využívajú pre svoju technológiu najlepšie vlastnosti LCD a OLED, ich cena však dosahuje i niekoľko miliónov korún.

NEO QLED – televízory využívajú Quantum dots vrstvu spoločne s Mini LED podsvietením a vďaka tomu dosahujú skvelého obrazu. Túto technológiu využívajú televízory Samsung.

QNED – je rovnaká ako predchádzajúca, len ju využíva značka LG a „N“ v názve odkazuje na „NanoCell“ (marketingové označenie LED TV značky LG).

Obnovovacia frekvencia

Tento pojem nám určuje, koľkokrát za sekundu zvládne TV zmeniť snímok na obrazovke. Čím je obnovovacia frekvencia vyššia, tým je obraz plynulejší. Lacnejšie televízory majú frekvenciu 50 až 100 Hz. Televízor s 50 Hz dokáže za sekundu zobraziť 50 snímkov. Modernejšie televízory ponúkajú obnovovaciu frekvenciu 100 – 120 Hz. Obnovovaciu frekvenciu je treba vziať do úvahy hlavne vtedy, ak chcete TV využívať k hraniu hier. Niektoré konzoly totiž podporujú hranie až pri 120 Hz.

Rozlíšenie

Téme Rozlíšenie sme sa ľahko dotkli v časti o výbere televízora. Teraz sa na tento parameter pozrieme detailnejšie. Každá obrazovka je rozdelená na pixely a rozlíšenie určuje množstvo týchto pixelov. Čím vyšší počet pixelov, tým vyššie rozlíšenie. Najčastejšie sa stretávame s rozlíšením HD Ready, Full HD a Ultra HD.

Rozlíšenie HD Ready (1366 x 768) majú dnes menšie televízory s uhlopriečkou 32″, pretože pre ne je toto rozlíšenie dostačujúce.

Rozlíšenie Full HD (1920 x 1080) ponúkajú televízory s uhlopriečkou od 33″ až 43″.

Rozlíšenie Ultra HD (3840 x 2160) mávajú taktiež označenie UHD či 4K a ponúkajú 4krát viac obrazových bodov než Full HD. Tieto TV sú v súčasnej dobe najžiadanejšie, pretože ponúkajú čistý obraz s maximálnymi detailami za dostupnú cenu.

Spotreba

Tu sa riaďte predovšetkým energetickým štítkom, pretože každá TV má iné funkcie a inú spotrebu. Všeobecne sa dá povedať, že TV menších rozmerov (okolo 40”) majú spotrebu 40-50 kWh/rok. Obľúbené 55” televízory potom majú spotrebu 100 kWh/rok. Pokiaľ hľadáte väčšie uhlopriečky (75”-85”), musíte počítať so spotrebou okolo 200 kWh/rok.

Smart funkcie

Smart funkcie súvisia s operačným systémom, ktorý televízor využíva. Každý operačný systém má svoje klady a zápory a používa iné aplikácie. Jednoducho je možné napísať, že operačný systém umožňuje prepojiť váš televízor s internetom, aby ste mohli používať rôzne aplikácie. Ďaľšou Smart funkciou sú HbbTV/IPTV, ktoré popíšeme podrobnejšie nižšie.

Než sa však budeme venovať operačným systémom a HbbTV/IPTV samostatne, je ešte treba zmieniť ďaľšie funkcie:

Ovládanie hlasom – prepojenie TV s hlasovým asistentom Alexa alebo Google Assistant vám umožní ovládať celý televízor bez ovládača len pomocou vašich hlasových príkazov.

Bezdrôtové pripojenie TV s Vašim zariadením – vďaka Wifi a Bluetooth môžete ku SMART TV pripojiť akékoľvek vaše ďaľšie zariadenie (tablet, klávesnicu, mobilný telefón atď.).

Operačný systém

Operačný systém televízora rozhoduje o tom, ako bude vyzerať jeho prostredie. Televízory na českom a slovenskom trhu ponúkajú nasledujúce typy operačných systémov:

Android – jedná sa o najrozšírenejší systém, ktorý umožňuje sťahovanie aplikácií z Google Play a cez Google Chrome potom užívateľ môže prezerať webový obsah.

Tizen – tento operačný systém neponúka toľko služieb ako predchádzajúci, ale máte vďaka nemu ľahký prístup k filmovým databázam (HBO, Netflix atď.) a je tu služba Steam Link, ktorá umožňuje streamovanie hier medzi počítačom a TV. Má tú výhodu, že je možné listovať v ponuke funkcií pri sledovaní TV, čo napríklad Android či ďaľšie nemajú.

WebOS – opäť oproti Androidu ponúka menej funkcií, ale sú tu všetky základné a potrebné. Naviac sa tento operačný systém môže pýšiť intuitívnym ovládaním.

my Home Screen – je možné ho popísať ako strohý a prehľadný. Má všetky dôležité funkcie, oproti iným typom operačných systémov ich však má menej. Vyznačuje sa rýchlosťou a ani tu nie je možné ponuku prezerať počas sledovania televízora.

Linux – zo všetkých operačných systémov je tento najjednoduchší, zároveň však ponúka minimum možností.

HbbTV alebo IPTV?

Poďme si rozlúštiť, čo sa skrýva za týmito skratkami. Skratka IPTV je pre anglický názov Internet Protocol Television. Pre sledovanie televízora nepotrebujete anténu ani satelit, postačí vám stabilné internetové pripojenie s predplatenými službami od poskytovateľa internetu. Vďaka IPTV môžete počas vysielania program stopnúť, pretočiť, atď. Veľmi zaujímavou funkciou je tzv. timeshift, vďaka ktorému si môžete pustiť televízne programy až niekoľko týždňov dozadu.

Skratka HbbTV je z anglického Hybrid Broadcast Television. Jedná sa o kombináciu, kde televízor prijíma signál cez anténu a zároveň využíva internetové pripojenie. Televízne vysielanie je tu rozšírené o ďaľšie služby. Patria medzi ne napríklad video archívy jednotlivých televízií, ktoré nájdete pod červeným tlačítkom na ovládači.