Apple na konferencii predstavil novinku – zariadenia Apple Airs Tags

Apple je známy predovšetkým vďaka svojim telefónom iPhone, počítačom Mac a samozrejme Ted Lasso. Teraz však vyrába aj malý sledovač s názvom AirTag. Pripojíte ho k objektu, ako sú napríklad vaše kľúče, a pomocou aplikácie Apple Find My môžete sledovať, kde sa nachádza.

Apple je známy predovšetkým vďaka svojim telefónom iPhone, počítačom Mac a samozrejme Ted Lasso. Teraz však vyrába aj malý sledovač s názvom AirTag. Pripojíte ho k objektu, ako sú napríklad vaše kľúče, a pomocou aplikácie Apple Find My môžete sledovať, kde sa nachádza.

Apple tak na nedávnej konferencii prišiel s najnovším produktom spoločnosti – sledovačom s názvom AirTag.Napriek svojej malej veľkosti má Apple AirTag Bluetooth, ultrawideband a NFC, ktoré vám pomôžu mať prehľad o vašich veciach.

NIEČO O TÝCHTO MALÝCH ZARIADENIACH

 • AirTagy fungujú s akýmkoľvek zariadením iPhone alebo iPodTouch v systéme iOS 14.5 alebo akýmkoľvek iPadom v systéme iPadOS 14.5
 •  jeden AirTag stojí 29 dolárov a štvorbalenie 99 dolárov
 •  AirTag si môžete objednať od piatka 23. apríla a AirTagy budú k dispozícii 30. apríla.
 • jedna strana je biela, druhá je nehrdzavejúca oceľ 
 • má odolnosť proti prachu a vode IP67 a vydrží prežiť ponorenie do metra po dobu 30 minút.
 • za zadnou časťou z nehrdzavejúcej ocele je vymeniteľná batéria CR2032, o ktorej Apple tvrdí, že vydrží rok

AKO NASTAVIŤ  AirTag s telefónom iPhone

Nastavenie vášho AirTag je jednoduché:

 1.  Stačí potiahnuť záložku batérie, priblížiť ju k iPhone a klepnúť na tlačidlo Pripojiť
 2.  treba aktualizovať svoj iPhone na iOS 14.5,
 3.  prihlásiť sa do svojho účtu iCloud a overiť blokovací kód na svojom iPhone
 4. zobrazí sa výzva na pomenovanie – napríklad jedno z mien pre AirTag môže byť „kľúče“, ak si ho pripevníte k svojim kľúčom.
 5. keď je AirTag prepojený s vaším Apple ID, môžete použiť aplikáciu Nájsť moju aplikáciu a komunikovať s ňou 
 6.  ak chcete nájsť svoju položku, môžete vyskúšať ping na pripojený AirTag a prehrať zvuk – AirTag používa svoj povrch ako zvukový ovládač na vytváranie zvuku
 7. aj keď vo svojom iPhone nemáte otvorenú aplikáciu Nájsť moje, môžete povedať napríklad „Ahoj Siri, kde sú moje kľúče?“ AirTag odpovie zvukovým znamením.

AirTag vás prevedie aj presným hľadaním – Precision Finding

 Ak máte iPhone 11 alebo 12, môžete svoj AirTag máte ešte o pár funkcií viac. Vyhľadávať môžete pomocou nástroja Precision Finding. 

Rovnako ako tieto typy iPhonov má AirTag  ultra širokopásmový čip U1 na určenie presnej vzdialenosti a smeru, ako sa k nemu dostanete.

 Na vašom iPhone sa objaví skutočne skvelé rozhranie, ktoré vás povedie. Využíva sa kamera iPhonu, ARKit, akcelerometer a gyroskop spolu s údajmi z AirTag na vytvorenie vizuálneho sprievodcu, ktorý vás spolu s haptikou a zvukom nasmeruje k vášmu stratenému predmetu. 

STRATENÝ AirTag

Presné vyhľadávanie funguje v dosahu Bluetooth AirTag. Ak je váš AirTag ďaleko, môžete ho prepnúť do strateného režimu, ktorý vám umožní zadať telefónne číslo.Ak niekto nájde stratený AirTag, môže s ním komunikovať pomocou NFC. Ak niekto narazí na AirTag, môže ho klepnúť pomocou telefónu NFC (iOS alebo Android). Týmto sa dostanete na webovú stránku s informáciami o tom, ako vás kontaktovať.

AirTags neukladajú vaše údaje o polohe

Ste jediný, kto vidí, kde je váš AirTag. Na samotnom AirTag sa neukladajú žiadne údaje o polohe ani história. Keď AirTag príde do kontaktu s iným zariadením Nájsť moje zariadenie, ako napríklad iPhone, informácie o polohe sa prenášajú šifrované a anonymne.

Nikto, ani Apple, nepozná polohu vášho AirTag alebo totožnosť zariadenia Find My, ktoré bolo použité na jeho nájdenie. Akékoľvek signály Bluetooth sa často otáčajú, takže ostatní ľudia ich nemôžu použiť na vaše sledovanie.

Používanie značiek AirTag na domácich miláčikoch alebo deťoch

Ak Vás napadlo sledovať nejaké osoby, domáce zvieratká alebo deti tak nie ste jediní. Na to však AirTag neslúži. 

Spoločnosť Apple vytvorila množstvo funkcií, ktoré majú odradiť od nežiaduceho sledovania. Akýkoľvek AirTag oddelený od svojho vlastníka na určitý čas prehrá tiež zvuk, ktorý vás upozorní, keď bude presunutý. Potom viete nájsť od neho informácie a dostanete pokyny ako ho deaktivovať.

Pokiaľ ide o deti, štítok AirTag je určený na veci, napríklad ako batoh vášho dieťaťa. Vstavané funkcie zamerané na zabránenie sledovania, ktoré boli spomenuté vyššie, znamenajú, že AirTag nie je najlepšou voľbou na sledovanie vášho dieťaťa. Radšej by ste mali používať Apple Watch s Family Setup.

Príslušenstvo AirTag

Apple tiež predáva niekoľko doplnkov pre AirTag, ktoré môžete použiť na pripevnenie k rôznym položkám:

 • Slučka (polyuretán) (29 dolárov)
 • Kožená slučka (39 dolárov)
 • Kožený prívesok na kľúče (35 dolárov)

Vyskúšate AirTag alebo si počkáte na iné novinky od Applu predstavené na konferencii?

Foto: Unsplash