Nová funkcia Timelapse od spoločnosti Google zobrazuje vplyv zmeny podnebia v priebehu desaťročí

Aj Vám vypadáva často internet? prípadne bývate v oblasti kde nie je úplne dostatočné pokrytie? Máte už dosť podmienok od Vašeho providera? Prišla nová alternatíva a to “internet z nebies”.

Naša planéta zaznamenala za posledné polstoročie rýchle zmeny životného prostredia – viac ako ktorýkoľvek iný časový úsek v histórii ľudstva.

„Globálne otepľovanie môžeme objektívne vidieť na vlastné oči,“ hovorí riaditeľ aplikácie Google Earth.

 NOVÁ FUNKCIA SLUŽBY GOOGLE EARTH

Poznáte Google Earth? a jej funkcie sú Vám už známe? Google vo štvrtok predstavil jej novú funkciu, ktorá ľuďom zobrazuje 3D modely planéty pomocou satelitných snímok. Za posledných 15 rokov miliardy ľudí využili Google Earth, aby preskúmali našu planétu z nekonečne výhodných miest. Možno ste nakukli na Mount Everest alebo preleteli svojím domovským mestom.

 Odteraz budú používatelia schopní vidieť, ako sa krajiny a geografia kdekoľvek na svete zmenili v priebehu desaťročí či už vplyvom ľudí alebo životného prostredia. Napríklad zmeny ako sú piesky Cape Cod, ktoré sa pomaly posúvajú na juh, alebo rozpínanie Las Vegas nad púšťami v Nevade a podobne.

Ide o najväčšiu zmenu produktu Google za posledných 5 rokov. Nová funkcia nesie názov Timelapse.

Timelapse je globálne video, ktoré si viete zoomovať a ktoré vám umožní vidieť, ako sa Zem zmenila za posledných 34 rokov.

Nástroj Timelapse je zostavený z 24 miliónov satelitných snímok bez oblakov v rokoch 1984 až 2020. Spoločnosť použila tisíce strojov v cloude na zostavenie 20 petabajtov – alebo 20 miliónov gigabajtov – snímok.

ČO JE CIEĽOM TOHTO PROJEKTU?

Jedným z cieľov projektu je poskytnúť ľuďom nástroje na štúdium dopadu zmeny podnebia, ako sú lesné požiare na západe USA alebo odlesňovanie v Amazone.

Prostredníctvom tejto aplikácie možno objektívne vidieť globálne otepľovanie na vlastné oči.

Tvorcovia dúfajú a veria, že ľuďom otvoria oči a motivujú a  inšpirujú ich niečo s našou planétou robiť.

Aplikácia prichádza práve v momente, keď sa spoločnosť Google pokúsila posunúť svoje mapovacie služby ďalej, ako len dostať ľudí z jedného bodu do druhého. V posledných niekoľkých rokoch spoločnosť uviedla na trh sociálne funkcie pre Mapy Google vrátane odporúčaní reštaurácií, ako aj nástroje na spájanie ľudí s miestnymi podnikmi, ako sú inštalatéri alebo inštruktori jogy. 

V roku 2019 technologický gigant uviedol, že Google Earth má k dispozícii celkom 36 miliónov štvorcových míľ satelitných snímok, ktoré môžu ľudia prehliadať. Vďaka tejto zbierke Google zmapoval tie časti sveta, kde žije 98% ľudí.

AKO TÁTO FUNKCIA VZNIKLA A AKO FUNGUJE?

Pri tejto funkcii Google spolupracoval s niekoľkými vládnymi agentúrami a skupinami:

  • NASA,
  •  US Geological Survey 
  • program Európskej únie – Copernicus

Ak chcete preskúmať Timelapse v aplikácii Google Earth môžete tak spraviť dvoma spôsobmi:

  1. stačí prejsť na stránku g.co/Timelapse – pomocou šikovného vyhľadávacieho panela môžete zvoliť ľubovoľné miesto na planéte, kde chcete vidieť čas v pohybe.
  2. Druhý spôsob je pomocou Google Earth – kliknite na ikonku kormidla, aby ste našli Timelapse v rozprávkovej platforme Voyager, a aby ste videli interaktívne prehliadky so sprievodcom. 

Na g.co/TimelapseVideos je nahratých viac ako 800 videí Timelapse v 2D aj 3D na verejné použitie. Môžete si vybrať akékoľvek video ako video MP4, alebo sa posadiť a pozerať videá na YouTube.

GOOGLE A VZŤAH K INFORMÁCIÁM O ŽIVOTNOM PROSTREDÍ

Google ako aj aj aplikácia Youtube patriaca Googlu boli obvinení zo šírenia dezinformácií o životnom prostredí a o jeho zmenách. Práve aj preto je cieľom aplikácie Timelapse ukázať reálne a neodškriepiteľné zmeny životného prostredia  a tak sa vyhnúť rôznym konšpiráciám a hoaxom. 

V spolupráci s partnermi má za cieľ počas nasledujúceho desaťročia každoročne aktualizovať aplikáciu Google Earth o nové snímky Timelapse. Dúfajú, že táto perspektíva planéty podnieti diskusie, podporí objavovanie a posunie pohľady na niektoré z našich najnaliehavejších globálnych problémov.

Foto: Unsplash